«Граматика керує навіть царями»

 Ж.-Б. Мольєр

8 вересня – Міжнародний день грамотності.

     Грамотність – це ступінь володіння навиками читання та письма у відповідності з граматичними нормами рідної мови, а також головний показник культурного і соціального розвитку населення.

Міжнародний день грамотності щорічно відзначається за ініціативою ЮНЕСКО з 1966 року. Сьогодні кількість освічених людей досягає чотирьох мільярдів, проте ще не до кінця досягнута мета ліквідації неграмотності: 860 мільйонів дорослих залишається безграмотними, а понад 100 мільйонів дітей не ходять до школи.

Безліч дітей, молодих людей і дорослих, охоплених шкільними або іншими освітніми програмами, не відповідають рівню, необхідному для того, щоб їх можна було вважати грамотними в умовах сьогоднішнього світу, що стає все більш складним.

Отже мета Міжнародного дня грамотності – нагадати людям, що бути грамотним – важливо!

Існують навички та вміння, які можуть знадобитися практично в будь-якій сфері життя, зокрема і в побудові кар’єри. Приміром, вміння грамотно висловлювати свої думки. Приємна форма подачі інформації суттєво збільшує її цінність. Процес удосконалення комунікативних навичок не простий, але результат вартий того, щоб докладати максимум зусиль і вчитися говорити ясно, доступно і цікаво.

Існують загальні рекомендації щодо того, як навчитися красиво висловлюватися, і конкретні поради, які допоможуть більш точно «озвучувати» Ваші думки. Почнімо з конкретики.

По-перше, навчіться спочатку думати, а потім говорити. Тобто, перш ніж щось сказати, переконайтеся в тому, що це закінчена думка. Розмірковуючи вголос, ми не завжди маємо зв’язне мовлення, що може дратувати наших співрозмовників. Зайві деталі можуть зашкодити процесу комунікації, як і недомовленість думок.

По-друге, говоріть зрозуміло. Вилучіть зі своєї мови слова-паразити, жаргон, сленг і надто складну термінологію. Намагайтеся зайвий раз «не мудрувати». Що зрозуміліша Ваша мова для інших, то краще. Курт Воннегут писав, що якщо вчений не може за п’ять хвилин пояснити п’ятирічній дитині, чим він займається, то це не вчений, а шарлатан. Так от, цей принцип стосується не тільки вчених.

По-третє, намагайтеся максимально оживляти свою мову. Приклади з життя, улюблені афоризми, хороші порівняння, гумор, метафори — використовуйте всі відомі Вам прийоми. Рівне монотонне мовлення дуже швидко стає нудним, не допускайте такого в своїй практиці.

По-четверте, стежте за темпом мовлення і тоном голосу. Загальне враження залежить від того, чи приємний нам голос співрозмовника і як він вміє ним користуватися. До речі, значну роль відіграють грамотно розставлені наголоси. Як в окремих словах, так і в повноцінних реченнях.

По-п’яте, говоріть до діла. Чітко і конкретно. Без зайвих натяків і таємних смислів між рядків. Не варто дуже поспішати, робіть паузи і наголошуйте найважливіші твердження.

Що стосується загальних порад, всі вони зводяться до одного — розвивайтеся! Що більше Ви всебічно розвинені, то простіше Вам буде висловлювати свої думки вголос.

Як це не банально звучить, але прагніть щонайбільше читати. Ніщо так не поповнює словниковий запас, як читання різноманітної літератури та ЗМІ. Що більше слів маєте у своєму розпорядженні, то багатша Ваша мова.

Навчіться красномовно писати. Якщо у Вас добре виходить викладати думки на папері, то рано чи пізно вийде і цікаво висловлюватися усно. Приміром, можна вести свій блог в інтернеті.

Розвивайте пам’ять. Ситуація, коли Ви швидко не можете згадати відповідне слово може неабияк зіпсувати враження про Вас. Не менш важлива і наявність логічного мислення. Воно допомагає правильно зв’язувати слова в речення.

Розширюйте своє коло спілкування. Що цікавіше і різноманітніше Ваше оточення, то воно корисніше для Вас. Усе пізнається тільки на практиці, так що подбайте про те, аби було з ким щодня практикуватися.

Пізнайте ораторське мистецтво. Нехай воно буде однією з Ваших дисциплін у навчальному закладі, пройдіть спеціальні курси або відвідайте якісний тренінг — не важливо як, але познайомитися з цим мистецтвом точно варто. Це ази, без них ніяк.

 

Наскільки ти грамотний у щоденному спілкуванні? Ми підготували для вас невеличкий тест для перевірки.

https://naurok.com.ua/test/istoriya-1067026.html