Слово “конституція” латинського походження як значна частина слів, пов’язаних зі сферою державного управління.

Constitution– устрій, будова.

У стародавньому Римі це слово позначало акти імператора, які слід неухильно виконувати.

Конституція – це основний закон держави, найвищий нормативно – правовий акт, який закріплює основи суспільного ладу і державний устрій, систему, принципи організації і діяльності державних органів влади; права, свободи і обов’язки громадян.

Конституція України складається з преамбули та 15 розділів (161 статті).

ПОПЕРЕДНИКИ СУЧАСНОЇ КОНСТИТУЦІЇ

Конституція, як державний Закон України була прийнята ще за часів Ярослава Мудрого 1072 р. – це був збірник законів Київської Русі, в основу якого було покладено давньоруське звичаєве право.

Конституція Пилипа Орлика1710 рік, яка є офіційно визнаною першою козацькою, українською Конституцією –  яку прийнято вважати однією з перших європейських конституцій нового часу. Вона складалася із вступу та шістнадцяти статей і здобула назву «Бендерська»

Наступним конституційним кроком України стали 4 Конституції УРСР:
Конституція 1919 р.;
Конституція 1929 р.;
Конституція 1937 р.;
Конституція 1978 р.

Відразу  після проголошення Декларації про державний суверенітет України почалась робота щодо розробки і прийняття нової Конституції.

І етап: 1990 – 1993 підготовка та прийняття проекту нової Конституції України.

ІІ етап: 1994 – 1996 напрацювання альтернативних проектів Конституції.

ІІІ етап: 1995 – 1996 обговорення і прийняття Конституції незалежної української держави.

          У ніч з 27 на 28 червня 1996 року (загалом безперервно 23 години) Верховна Рада України нарешті, після багатомісячних дебатів, ухвалила Конституцію, яка замінила стару, радянського взірця 1978 року. Проголосували за новий закон 315 депутатів. Україна цього дня стала останньою країною колишнього СРСР, яка юридично скинула радянські кайдани. Процес ухвалення Закону згодом став називатись “конституційна ніч”.

Цікаві факти
про Конституції країн світу

Конституція Сан-Марино, прийнята 1600 року – є найстарішою з чинних Конституцій у світі.

Першою все ще діючою номінальною конституцією (документ, який прямо оголошує себе конституцією) вважається Конституція США (прийнята в 1787 році). За цей час в ній відбулося всього 27 поправок (перші 10 були внесені в 1791 році, а остання – в 1992 р.) Також Конституція США вважається найменшою в світі.

Першою реально діючою європейською конституцією (і другою в світі після Конституції США) є Конституція Польщі, яка була схвалена в 1791 році.

У Великобританії немає конституції. Її заміняють сукупність нормативно-правових актів, судових прецедентів, конституційних угод, прийнятих у різний час.

В Ізраїлі також немає конституції, вона знаходиться в стадії розробки, а її функції виконує кілька окремих законодавчих актів та основних законів.

У Лівії Конституцією офіційно закріплено Коран

Конституція Мальти проголошує країну нейтральною, яка прагне до миру.

Єдина конституція у світі, де вказано офіційну відмову країни від війни, як форми забезпечення державного суверенітету є Конституція Японії. Причина відмови – це поразка Японії у Другій світовій війні.

     В конституції Австралії прописана зарплата генерал-губернатора.

     Конституція Об’єднаних Арабських Еміратів була затверджена не референдумом, а підписана усіма правителями еміратів, тому їй притаманні ознаки міждержавного договору.

     У Конституції Еквадору закріплені права не тільки громадян, а й навколишнього середовища. За нею природа та екосистеми, які перебувають на території держави, мають право на існування та своєчасне відновлення

     Конституцію Ісландії створили громадяни країни, які були обрані навмання. Доопрацьовувала закон Конституційна Рада Ісландії, яка щотижня завантажувала нові проекти законів в інтернет для того, щоб кожен житель країни міг прийняти участь в їх обговоренні. А відеозвіт про свою роботу викладала у YouTube.