Історія Дня вчителя в Україні та  у світі

     Насправді, це свято фактично заснували у Франції. 5 жовтня 1966 року у Парижі проходила Спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів. Тоді за результатами конференції організація ЮНЕСКО підписала «Рекомендації, що стосуються статусу вчителів». Майже 100 країн світу приєдналися до ініціативи ЮНЕСКО і з того часу почали святкувати День вчителя 5 жовтня.

     В Україні свято педагога офіційно підтвердили у 1994 році. Дата святкування Дня вчителя була визначена спеціальним Указом президента України. У нашій країні це свято не має конкретної прив’язки до календарної дати – день його святкування варіюється щороку, припадаючи на першу неділю жовтня. Однак у школах свято урочисто відзначають у робочий день – у п’ятницю напередодні.

   Традиційно, у багатьох школах України в цей день уроки замість вчителів проводять старшокласники. І навіть ті, хто давно закінчив школу, висловлюють улюбленим вчителям слова поваги.

День вчителя відзначають у всьому світі, однак дати святкування відрізняються.
А як свято відзначатимуть в інших країнах?

Бразилія. Вперше у світі День вчителя відзначили неофіційно – у 1947 році у школі бразильського міста Сен-Пауло. На державному рівні свято освітян тут закріпили через майже 20 років – у 1963 році.
Тут свято відзначають 15 жовтня. Раніше упродовж довгого навчального семестру з 1 червня по 15 грудня існувало всього 10 відпускних днів. І кілька викладачів захотіли організувати ще один вихідний, щоб перервати напружену роботу і уникнути перевтоми. Вирішили, що 15 жовтня вчителі та учні принесуть домашню випічку, щоб влаштувати невелике шкільне свято, яке успішно організували. У 1960-х на державному рівні ухвалили закон, який закріпив за 15 жовтня статус святкового дня. І хоча він не є вихідним, але в цей день у школах проходять різні святкові заходи.

Японія. Цікаво, що в Японії не святкують День вчителя! Але в них культ вчителів, чому ж так? В Японії вчитель — найбільш шанована професія, це найповажніша людина в суспільстві. Японські підприємці дуже радіють, коли в їхні магазини приходять вчителі, вважають це великою честю для себе. У метро для них існують окремі місця, для педагогів відкриті окремі магазини, вони не стоять у чергах за квитком на будь-який вид транспорту. Навіщо японським вчителям окреме свято, якщо кожен день їхнього життя — немов свято?!

Аргентина. Тут День учителя став одним з головних національних свят, його відзначають 11 вересня. Оголошують загальний вихідний, і аргентинці із задоволенням вітають вчителів.

США. У США відзначають Національний день вчителя у вівторок, в перший повний тиждень травня. Цей тиждень названо «Тижнем вдячності вчителям». Тільки штат Массачусетс святкує День вчителя в першу неділю червня як День вчителя свого штату.

Історія Дня вчителя в США непроста. 7 березня 1980 Конгрес затвердив Національний день вчителя тільки на 1 рік,   А в 1985 році був затверджений як «Тиждень вдячності вчителям» в перший повний тиждень травня. Національна академія освіти підкреслює важливість пам’яті, вдячності вчителям за внесок в життя кожного, і позначає цей день обов’язковим для шанування вчителя. Учні дякують своїм вчителям подарунками.

 

Китай. День учителя припадає на 28 вересня — це день народження філософа Конфуція. Щоб привітати вчителів, до школи приходять і колишні учні, які самі вже стали батьками. У цей день лунає багато теплих слів, а діти дарують вчителям квіти і готують святкову програму.

Індія. День вчителя святкують тут 5 вересня, у день народження другого Президента Індії Доктора Сарвепаллі Радхакрішнан. Він був академічним філософом. Уроки в школах в цей день замінені на заходи пам’яті, святкування і вираз подяк. Деякі школи в День учителя проводять заміну вчителів на учнів старших класів у якості викладачів і самі проводять уроки.

Канада. Тут дуже душевно відзначають свято вчителів, яке теж припадає на 5 жовтня. Не так давно, в 2002 році, в Канаді на честь Всесвітнього дня вчителя була випущена пам’ятна марка.

Вірменія. У День вчителя, який святкують у першу суботу жовтня, кажуть багато теплих слів подяки викладачам. Професія вчителя вважається тут однією з найбільш важливих і шанованих.

Ліван. Урочистості з нагоди свята тривають цілий тиждень — з 3 по 9 березня.

Таїланд. Учителям співають величальних пісень і підносять їм подарунки у вигляді цілої таці з квітами, фруктами та свічками. Відбувається це дійство 16 січня.

Чехія та Словаччина вітають педагогів 28 березня. Саме в цей день у Моравії народився Ян Амос Коменський — один з найвидатніших вчителів світу. На честь Коменського проходить конкурс «Золотий Амос», де номінантів на премію висувають самі учні.

Завідувач відділу краєзнавства, музейної справи та патріотичного виховання
Аліна КОРЕЦЬКА