Весняні свята в Україні відображають культурні цінності, народні традиції, звичаї, вірування та менталітет. Святкучи, наші предки органічно поєднали християнські та язичницькі обряди і звичаї. Більшість свят приурочено до аграрного календаря землероба, гарний врожай був дуже важливим аспектом заможного життя. Кожне свято навесні мало свій сакральний зміст для наших пращурів та було сповнене віри в щасливе майбутнє.
Не дивно, що на початку весни, крім релігійних, людство звертає увагу громадськості, відзначаючи низку свят екологічного спрямування.

День довкілля — національне природоохоронне свято, яке відзначається щорічно в третю суботу квітня, починаючи з 1999 року з метою підвищення рівня свідомості українців в питаннях безпеки навколишнього середовища. В громадах проводять толоки, квітневі суботники, висаджують дерева, наводять порядку на вулицях, у парках і скверах, озелененні територій, збирають сміття, проводять різних конференції та лекції.
Свято започаткували на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, що є основним організатором і ідеологом всесвітнього Дня довкілля.

Одним з свят екологічного спрямування є День Землі — назва, яку використовують щодо різних заходів, що їх проводять навесні з метою спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого довкілля планети Земля. Також «День Землі» — громадянська ініціатива, відкрита для приєднання будь-яких людей, груп і організацій. Є два основні періоди проведення Днів Землі — у березні (ближче до весняного рівнодення) і Міжнародний день Матері-Землі — 22 квітня. Крім того, окремі активісти й ініціативні групи планують і проводять заходи до Дня Землі ближче до моменту літнього сонцестояння, щоб максимально використовувати теплу погоду і вільний час людей. 28 січня 1969 року свердловина під назвою Платформа А на відстані 6 миль (10 км) від берегів Каліфорнії вибухнула. Більше ніж 3 мільйони сухих галонів США (2,5 мільйона англійських галонів; 11 мільйонів літрів) нафти вилилося, вбивши понад 10 000 морських птахів, дельфінів, тюленів і морських левів. У відповідь на цю катастрофу активісти мобілізувалися для створення екологічного регулювання, екологічної освіти та Дня Землі.
Пропонуєм інтерактивну вікторину про первоцвіти http://earningapps.org/display?v=py7waykwn24
Перше свято відбулося 22 квітня 1970 року, а тепер включає широкий спектр заходів, координованих у глобальному масштабі через earthday.org (раніше Earth Day Network) включаючи 1 мільярд людей у понад 193 країнах. У 1990 році свято вийшло на міжнародний рівень. Численні спільноти брали участь у «Тижні дій Дня Землі», цілому тижні заходів, зосереджених на екологічних проблемах, з якими стикається світ. У День Землі 2020 року понад 100 мільйонів людей у всьому світі відзначили 50-ту річницю в тому, що називають найбільшою онлайн-мобілізацією мас в історії. День Землі святкується у багатьох країнах у день весняного рівнодення, щоб відзначити момент, коли починається весна (у Північній півкулі) або осінь (у Південній). ООН святкує День Землі зазвичай 20-21 березня. 26 лютого 1971 року Генерельний секретар ООН У Тан підписав спеціальну декларацію, присвячену цій події. Щороку 20-21 березня у штаб-квартирі ООН у НЬЮ-Йорку дзвонить дзвін миру.
Перша «одноразова» акція Дня Землі — 22 квітня пройшла 1970 року в США. Її успіх окрилив організаторів, і з того часу святкування стало регулярним. Відомий американський політик і активіст сенатор Гайлорд Нельсон створив групу зі студентів під керівництвом Денніса Гайеса (студента Гарварду). Це спонукало ухвалення у США законів і актів, що стосуються охорони довкілля (наприклад, Акт про чисте повітря).

Прапор Землі не є офіційним символом чогось (бо офіційно не існує всепланетного уряду). Цей символ є фотографією планети з космосу (нині використовують знімок, відомий як «Блакитна іграшкова куля», зроблений астронавтами Аполлона -17 дорогою до Місяця) на темно-синьому тлі. Традиційно прапор пов’язаний з Днем Землі та багатьма іншими природоохоронними, миротворчими та громадськими міжнародними заходами.
Символом Дня є зелена грецька буква Θ (тета)на білому тлі. Ювілейний символ есперанто майже такий самий. У День Землі в різних країнах за традицією лунає Дзвін миру, закликаючи людей Землі відчути всепланетну спільність і докласти зусиль для захисту миру на планеті та збереження краси нашого спільного дому. Дзвін миру — символ спокою, мирного життя та дружби, вічного братерства і солідарності народів. І водночас — це заклик до дії в ім’я збереження миру і життя на Землі, збереження людини і культури.
Перший Дзвін миру був встановлений у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку в 1954 році. Він відлитий з монет — дитячих пожертв з усіх континентів — і є символом глобальної солідарності людей Землі. У нього також вплавлені ордени та медалі, інші почесні знаки людей багатьох країн. Напис на Дзвоні промовляє: «Хай живе загальний мир у всьому світі». У 1996 році подібний дзвін був встановлений у штаб-квартирі ООН у Відні. Дзвін миру встановлено в багатьох містах Японії, Німеччини, Польщі, Туреччини, Мексики, Австралії, Монголії, Філіппін, Канади, Бразилії, Аргентини , Еквадору, Узбекистану та інших країн.
В Україні цей день має особливе значення, зважаючи на наслідки війни, яка завдала значної шкоди довкіллю, призвела до руйнування екосистем, забруднення ґрунтів та водних ресурсів, а також знищення об’єктів природно-заповідного фонду. Саме тому кожен із нас має зробити свій внесок у збереження довкілля. Прості дії, такі як сортування сміття, зменшення споживання пластику, економія води та енергії, підтримка місцевих екологічних ініціатив, можуть мати значний вплив на стан довкілля. Сьогоднішній день є нагадуванням про спільну відповідальність за майбутнє планети та необхідність дбайливого ставлення до її ресурсів, особливо в умовах відновлення після війни. Це має стати поштовхом до екологічно свідомого способу життя та надихне суспільство на дії, спрямовані на збереження та відновлення довкілля.