Перша Конституція в світі— Конституція Пилипа Орлика  вперше   зазначила Україну  як Незалежну державу та заклала принципи  парламентської демократії.  Документ, що на століття випередив свій час — і став основою української державності. 1672, 21 жовтня в селі Косуті (нині це територія Білорусі) в сім’ї родовитої шляхти чеського походження народився її автор — Пилип Орлик – український політичний і військовий діяч, Генеральний писар та гетьман Війська Запорозького (у вигнанні), публіцист і дипломат, співавтор «Пактів і конституцій прав і вольностей Війська Запорозького» — конституційного акту, який вважається першою українською Конституцією.

Пропонуєм інтерактивну вікторину “Факти про Конституцію Пилипа Орлика” https://learningapps.org/27394167

Пилип Орлик знав вісім європейських мов, а також давньогрецьку й латину. Навчався в єзуїтській Віленській академії та Києво-Могилянській академії, де його вчителем був професор філософії Стефан Яворський. За його рекомендацією став писарем Київської духовної консисторії, а за короткий час його запросили до Генеральної військової канцелярії в Батурин. У 1702 році (за іншими даними – у 1706-му) став Генеральним писарем Війська Запорозького, довіреною особою гетьмана Івана Мазепи. Підтримав гетьмана в його планах піти на союз зі шведами проти Петра І, за його дорученням вів листування з Карлом ХІІ.
    5 квітня 1710 року було укладено “Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького”, — документ, який історики вважають першою Конституцією України.    Її автором був гетьман Пилип Орлик, який розробив цей акт для закріплення прав козацтва і впорядкування державного устрою України.   Після поразки у Полтавській битві, 1709 року, українські козаки, очолювані гетьманом Іваном Мазепою, змушені були емігрувати до Молдови. Після смерті Мазепи новим гетьманом у вигнанні було обрано Пилипа Орлика. Він продовжив боротьбу за незалежність України від Московського царства і одразу після обрання у Бендерах підписав документ, що визначав основи української державності.
Конституція Пилипа Орлика складалася з 16 статей, у яких закріплювалися основи устрою української козацької держави.    
Ключові положення документа:

  1. Незалежність України — у документі проголошувалося, що Україна повинна бути вільною від Московії й орієнтуватися на союз зі Швецією;
  2. розподіл влади — Конституція передбачала поділ влади на три гілки: законодавчу (Генеральна Рада), виконавчу (гетьман) і судову (Генеральний Суд);
  3. права козаків — запроваджувалися механізми захисту прав і вольностей козацтва, а також зменшувалися податкові та економічні утиски селянства;
  4. обмеження влади гетьмана — гетьман не міг одноосібно ухвалювати рішення, оскільки важливі питання вирішувалися спільно з Генеральною Радою;
  5.  відносини із Запорозькою Січчю — визначалося право козаків обирати власного кошового отамана і зберігати автономію Запорозької Січі.
    Українцям формату 1710 року не вдалося вибороти волю — так склалися історичні обставини. Сучасні  українці  знову  складають іспит  — уже від нас залежить, чи писатимемо ми нові закони у Києві, чи знову — на чужині.
    Орлик старався використати кожну нагоду, кожен міжнародний конфлікт на сході Європи, щоб тільки поставити українську справу на порядок денний. Але всі старання великого українського патріота були даремні. Московське царство після полтавської перемоги зробилося могутньою державою, яка посіла провідне місце в північній і східній Європі. Помер Пилип Орлик 24 травня 1742 року в тодішній столиці Молдови Яссах. Крім Конституції залишив по собі кілька збірників віршів польською і «Щоденник подорожнього» польською та французькою, який вів із 1720-го по 1733 рік.На початку 2022 року історики віднайшли у Швеції  особисту печатку гетьмана Пилипа Орлика.