«Знання однієї мови дозволяє увійти в коридор життя,

знання двох мов відкриває вам двері в цьому коридорі».

                                                                              Франк Сміт

      Європейський день мов вважається традиційним святом у Європі з 2001 року. Його було запроваджено Радою Європи на підтримку лінгвістичного розмаїття, двомовності кожного європейця та розвитку викладання мов у світі. Цього дня в 45 країнах континенту відбуваються заходи, спрямовані на вивчення нерідних мов, передусім малих, рідкісних мов, мов нацменшин та мов, якими розмовляють мігранти.

ЦІКАВА ІНФОРМАЦІЯ

В Європейському Союзі функціонують 24 офіційні мови, близько 60 регіональних і мов меншин. Понад 175 мовами розмовляють емігранти. Загалом у світі ж існує близько 7 тисяч мов, більшістю з яких розмовляють в Азії та Африці.

Усі рішення, що приймаються офіційними органами ЄС, перекладаються всіма офіційними мовами, і громадяни ЄС мають право звертатися до органів ЄС та отримувати відповідь на свої запити будь-якою з офіційних мов.

Від народження людина пізнає світ, і робить це за допомогою мови. Лінгвісти називають це “мовною картиною світу”. Вивчаючи мови різних народів, ми розширюємо власну картину світу, адже починаємо дивитися на світ крізь призму іншого світогляду.

У Європі нараховується понад 225 автохтонних мов, навіть не включаючи мови, які з’явилися на континенті через міграцію. Визначеними цілями Європейського дня мов є:

 • підвищити обізнаність про важливість вивчення мов з метою підвищення багатомовності та міжкультурного взаєморозуміння;
 • сприяти багатому мовному та культурному різноманіттю Європи;
 • заохочувати вивчення мов у школі та поза нею впродовж життя.

Рада Європи і Європейська Комісія тісно співпрацюють над координацією відзначення Європейського дня мов. Спеціальний веб-сайт, який доступний 39 мовами, містить детальну інформацію про сотні подій, що відбуваються у рамках святкування, а також великий перелік ресурсів і цікавих завдань для всіх, хто цікавиться мовами та їх вивченням. Новий додаток, що створено спеціально до Європейського дня мов 2020 року, заохочує користувачів виконувати низку мовних завдань, таким чином розвиваючи подальшу компетентність і впевненість у використанні різних мов.

За даними ЮНЕСКО, у світі щодва тижні “вмирає мова”, і ці спостереження змушують замислитися, бо з кожною зниклою мовою людство втрачає колективну пам’ять минулих поколінь.

Навіть, якщо у Вас немає часу, або можливості вчити іноземну, у День європейських мов запам’ятайте хоч кілька висловів мовою, яка Вам до душі.

 Пропонуємо 10 золотих правил вивчення іноземної мови:

 1.  Займатися мовою необхідно щодня. При нестачі часу виділяй хоча б 10-15 хвилин для читання або повторення нових фраз. Особливо ефективно займатися вранці.
 2. Якщо бажання вивчати мову слабшає занадто швидко, то придумай свій власний алгоритм занять. Наприклад, трохи занять, потім трохи музики, невелика перерва на прогулянку. Але не закидай навчання.
 3. Контекст – наше все. Ніколи не вивчай окремі слова, використовуй контекст по максимуму. Наприклад, якщо ти запам’ятав вислів «strong wind», то одне з слів автоматично викличе в пам’яті друге.
 4. Особливо корисно виписувати вже готові окремі фрази і намагатися використовувати їх якомога частіше в мові.
 5. Перекладай в думці все, що трапляється на очі: реклами, уривки пісень, діалогів, назви газетних статей. Розминка для мозку завжди корисна для тренування пам’яті.
 6. Корисно заучувати невеликі тексти та діалоги. Але заучувати треба тільки те, що стовідсотково правильно чи попередньо виправлено викладачем.
 7. Уже готові до вживання фрази і ідіоми записуй і зберігайте в пам’яті в першій особі. Наприклад: «I am only pulling your leg» (Я просто тебе дражню).
 8. Будь-яку іноземну мову не можна вивчати ізольовано. Штурмувати фортецю потрібно з усіх боків: дивитися фільми, читати літературу та газети в оригіналі, спілкуватися з носіями мови в інтернеті.
 9. Не бійся помилок, бійся не виправлених помилок. Ніколи і нічого не залишайте неперевіреним. Краще уточнити двічі.
 10. Будь впевненим, що незважаючи ні на що, ти вивчиш мову! Неодмінно настане момент, коли кількість переросте в якість, і мовний бар’єр буде зломлений.